روایت آیت الله کعبی از نطق های پیش از دستور اجلاس خبرگان

روایت آیت الله کعبی از نطق های پیش از دستور اجلاس خبرگان
اکتبر 18, 2019
34 بازدید

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کارگروه زنان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه درباره تبعات منفی لایحه تامین امنیت زنان و نقش این لایحه در تخریب بنیان خانواده هشدار داد.

به گزارش خبرنگار احزاب و تشکل‌های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، کارگروه زنان انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در نامه‌ای سرگشاده به حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه درباره تبعات منفی لایحه تامین امنیت زنان و نقش این لایحه در تخریب بنیان خانواده هشدار داد.

یک عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه از میان ۱۶سخنران اجلاسیه اخیر خبرگان ۱۲ سخنران نسبت به مواضع هاشمی رفسنجانی گلایه داشتند تصریح کرد: پاسخ های آقای هاشمی اعضای خبرگان را قانع نکرد.

آیت الله عباس کعبی نماینده مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با فارس، با اشاره به برگزاری ششمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری، گفت: نکته ای که در این اجلاس خیلی چشمگیر و مورد توجه بود، هوشمندی اعضای خبرگان در اظهار بیانات شان بود.

وی با بیان اینکه با بررسی ۱۶نطق ایراد شده در مجلس خبرگان بصیرت و آزادی اعضای این مجلس آشکار می شود، افزود: اعضای خبرگان در بیانات خود نشان دادند که شناخت کاملی نسبت به ابعاد فتنه های گوناگون پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم دارند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سرفصل های بیانات اعضای خبرگان رهبری در ششمین اجلاسیه این مجلس را برشمرد و افزود: از جمله این سر فصل ها تبیین جایگاه ولایت فقیه از لحاظ نظری و عملی، دفاع از مواضع رهبری و تاکید بر لزوم تبعیت از ایشان به عنوان فصل الخطاب، قانونگرایی و سلامت انتخابات، توجه به وحدت و پرهیز از تفرقه، دعوت به آرامش و پرهیز از التهاب و تنش آفرینی، تبیین ابعاد مکر دشمنان اسلام و انقلاب و لزوم توجه به مسئله جنگ نرم و راهکارهای مقابله با این جنگ و شیوه تولید آن است.

آیت الله کعبی با بیان دیگر سرفصل های مطرح شده در نطق های پیش از دستور اعضای خبرگان رهبری، گفت: انتقاد از سکوت و عقب نشینی برخی از خواص در برابر فتنه گران، گلایه مودبانه از مواضع رئیس خبرگان به ویژه در زمینه انتشار نامه سرگشاده و سکوت بعد از خطبه ۲۹ خرداد مقام معظم رهبری و سپس مواضع ایشان در نمازجمعه مورد نقد سخنرانان هر دو روز اجلاس خبرگان بود و از میان ۱۶سخنران، ۱۲سخنران نسبت به مواضع ایشان گلایه داشتند.

ناطقین اجلاس خبرگان از نحوه اطلاع رسانی راضی نبودند

این استاد حوزه علمیه قم با انتقاد از روند اطلاع رسانی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، گفت: هیئت رئیسه طبق آئین نامه موظف است، شان مجلس و نمایندگان خبرگان را رعایت کند و در اطلاع رسانی رعایت بی طرفی و عدالت را بنماید ولی شاهدیم که در آن اجلاس در انعکاس نطق های پیش از دستور نمایندگان خبرگان رهبری رعایت بی طرفی نشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه آن بخش از نطق های اعضای خبرگان که در تبیین جنگ نرم، کودتای مخملی و گلایه از سخنان رئیس مجلس خبرگان رهبری بود آن طور که باید و شاید منعکس نشد، افزود: اکثر سخنرانان نسبت به این نوع اطلاع رسانی هیئت رئیسه انتقاد داشتند و در گزارشی که خدمت مقام معظم رهبری اعلام شد، این موضوع نیز انعکاس یافت.

ضیافت شام هاشمی

آیت الله کعبی با اشاره به ضیافت شام رئیس مجلس خبرگان در اولین روز از ششمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری، گفت: در این ضیافت آیت الله هاشمی رفسنجانی ۴۵ دقیقه سعی کردند به گلایه های اعضای خبرگان پاسخ دهند ولی در روز دوم اجلاس شاهد بودیم که اعضای خبرگان در نطق های خود اظهار داشتند که از پاسخ های رئیس مجلس خبرگان قانع نشدند.

وی در ادامه اضافه کرد: بخشی از اظهارات و ادعاهای آیت الله هاشمی رفسنجانی باید توسط بزرگان قم با دقت بررسی شود زیرا می توان با مرتفع ساختن اشکالات به سمت تفاهم پیش رفت و ذهنیت ها را تغییر داد.

نطق دستغیب خلاف قانون اساسی بود

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود به نطق پیش از دستور آیت الله سیدعلی محمد دستغیب نماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد و گفت: نطق ایشان در مجلس خبرگان هتاکانه، ساختارشکنانه و عاری از منطق و استدلال بود که با عکس العمل شدید اعضای خبرگان مواجه شد و اعضا به رئیس مجلس تذکر دادند که جلوی نطق وی گرفته شود.

این استاد حوزه علمیه با تاکید بر اینکه وجود اختلاف سلیقه و دیدگاه در بین نخبگان امری طبیعی است، افزود: مشکلی که در این جهت پیش آمد از باب اختلاف سلیقه نبود، زیرا ایشان در نطق شان با هتاکی و سخنان ساختارشکنانه در جهت خلاف قانون اساسی و سوگند خود در مجلس خبرگان حرکت کردند که این موضوع باعث سلب صلاحیت می شود.

اخطار جدی کمیسیون تحقیق به نماینده شیراز

آیت الله کعبی با بیان اینکه از ایراد نطق ساختارشکنانه آیت الله دستغیب براساس تبصره ماده ۸۳ آئین نامه داخلی طرحی توسط هیئت رئیسه به کمیسیون تحقیق ارائه داده شد، افزود: اکثریت قاطع کمیسیون تحقیق براساس مستندات، مدارک و اظهارات ایشان پیشنهاد سلب صلاحیت از این نماینده را تائید کردند و به عنوان یک فرصت و اخطار جدی به این هتاکی ها گفته شد که اگر این قضیه توسط ایشان ادامه پیدا کند و نسبت به تغییر رفتار خود اقدام نکنند، طرح سلب صلاحیت ایشان در جلسه خبرگان مطرح می شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین اعضای کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان رهبری در مورد نماینده شیراز در این مجلس اخطار جدی داده است و البته نسبت به عزل ایشان اقدامی صورت نگرفته و از ابتدا نیز بنا بر چنین اقدامی نبوده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان با اشاره به دیدار اعضای مجلس خبرگان با مقام معظم رهبری، تصریح کرد: آیت الله شاهرودی نائب رئیس مجلس خبرگان گزارشی از اخطار کمیسیون تحقیق به آیت الله دستغیب ارائه دادند و رهبری از موضع رافت و رحمت و با سعه صدر با این قضیه برخورد کردند و البته تکلیفی هم در این راستا به مجلس خبرگان نکردند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه قسمتی از فراز اول نطق قبل از دستور اینجانب در نقد هتاکی های نماینده شیراز در مجلس خبرگان بوده است که توسط هیئت رئیسه اطلاع رسانی نشده است، افزود: بنده خواهان عزل این نماینده براساس تبصره ماده ۸۳ شدم، که با تحسین و تائید اکثریت خبرگان روبرو شد و به دنبال نطقم، طرح سلب صلاحیت ایشان را تهیه و کمتر از نیم ساعت امضاها را در این رابطه جمع آوری کردم.

وی تاکید کرد: از سعه صدر نظام نباید سوءاستفاده شود و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اختلاف سلیقه و دیدگاه و تنوع برداشت ها در چارچوب اسلام، نظام، خط امام و ولایت فقیه قابل تحمل و پذیرش است اما اختلاف در مبانی پذیرفته نیست.

برچسب ها
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/rouyes/domains/kaabi.ir/public_html/fa/wp-content/themes/dana/inc/template/single/single-post-newspaper.php on line 74